
Co to jest dwuteownik?
Dwuteownik jest element wyrobu hutniczego, którego nazwa pochodzi od jego kształtu, zbliżonego do połączenia dwóch liter T. Najczęściej dwuteowniki używane są jako elementy nośne w konstrukcjach budowlanych i inżynierskich. Zastosowanie dwuteowników, podobnie jak i innych profili, dotyczy także niektórych prac ślusarskich.
Jak wybrać dobry dwuteownik?
Suwnice do lekkich warunków pracy o relatywnie małych udźwigach (np. suwnice warsztatowe, remontowe), wykonuje się jako jednodźwigarowe z wciągnikiem podwieszanym, aby obniżyć masę i koszty urządzenia. Dodatkowo, przy małych rozpiętościach, dźwigar suwnicy może być wykonany bezpośrednio z profilu walcowanego dwuteowego. Koła wciągnika poruszają się wówczas po górnej powierzchni półki dolnej dwuteownika. W celu dobrania odpowiedniego profilu, należy wyznaczyć potrzebny udźwig, oraz dobrać wciągnik posiadający udźwig nominalny równy lub większy od wyznaczonego. Po dokonaniu wyboru, należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie jezdni wciągnika, a mianowicie, czy jego koła mają kształt przystosowany do jazdy po półce zbieżnej, czy poziomej, oraz jaki jest zakres regulacji rozstawu tych kół. To pozwoli zawęzić zakres poszukiwań optymalnego rozwiązania. Z profili najpowszechniej stosowanych, dostępnych na rynku, można wyróżnić dwuteowniki typu IPN, IPE, HEA, HEB i HEM, różniące się szerokością, grubością oraz pochyleniem półek. Wielkość dwuteownika będzie zależała z kolei od obliczeń statycznych wytrzymałościowych oraz zmęczeniowych.
Obliczenia związane z wyborem dwuteownika?
Przed przystąpieniem do obliczeń należy określić dane wejściowe, czyli obciążenia od masy wciągnika, udźwigu, masy własnej belki i sił bezwładności powstałych przy ruchach nieustalonych lub uderzeniach w kozły oporowe. Obciążenia te trzeba obliczyć z uwzględnieniem współczynników dynamicznych i częściowych, podanych w odpowiednich normach branżowych. Należy określić także przewidywaną liczbę cykli obciążeń, jakiej zostanie poddany dźwigar w trakcie eksploatacji. W kolejnym kroku wyznaczone obciążenia grupuje się, aby wyodrębnić te, które mogą oddziaływać na dźwigar w tym samym czasie, tzw. kojarzenie obciążeń.
Po określeniu danych można przystąpić do wykonania obliczeń. W niniejszym, specyficznym przypadku, dźwigar będzie poddany zarówno globalnym naprężeniom normalnym i stycznym od momentów gnących i sił tnących, jak również lokalnym naprężeniom, wywołanym oddziaływaniem kół na półkę dolną dwuteownika. Ponieważ dwuteownik jest przekrojem otwartym, warto wykonać obliczenia wykluczające jego zwichrzenie. Z kolei z powodu braku możliwości wstawienia bocznych żeber usztywniających pomiędzy półki, warto także sprawdzić stateczność lokalną środnika i pasa górnego. Kolejnym obliczeniem sprawdzającym jest maksymalna wartość ugięcia się dźwigara pod masa własną i obciążeniem nominalnym bez współczynników dynamicznych i cząstkowych (tzw strzałka ugięcia). Zdarza się bowiem, że kryterium ugięcia determinuje konieczność dobrania innego profilu, pomimo iż naprężenia mieszczą się w normie. W przypadku gdy ugięcie i naprężenia globalne będą mieścić się w zakresie wartości dopuszczalnych, a wpływ naprężeń lokalnych spowoduje ich przekroczenie, należy rozważyć wzmocnienie półki dolnej poprzez dospawanie płaskownika.
Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT