Blog

Czy czyszczenie strumieniowo-ścierne może być ekologiczne?

Coraz powszechniej zauważa się konieczność stałego dbania o wpływ na środowisko wszelkich procesów i działań człowieka. Zarówno w życiu prywatnym, jak i w procesach produkcyjnych. Nic więc niezwykłego, że również branża czyszczenia powierzchni z zabrudzeń i skutków korozji poszukuje w tym zakresie nowych rozwiązań.

Kiedy potrzebujesz usunąć farbę, rdzę lub inne substancje z urządzeń przemysłowych, czyszczenie strumieniowo-ścierne może być wyjątkowo skuteczne. Jednakże, jeśli pracujesz w firmie, która chce zminimalizować swój wpływ na środowisko, możesz się martwić, że proces ten nie jest ekologiczny. Więc, czy piaskowanie może być przyjazne dla środowiska?

Ekologiczne metody czyszczenia powierzchni

Coraz powszechniej zauważa się konieczność stałego dbania o wpływ na środowisko wszelkich procesów i działań człowieka. Zarówno w życiu prywatnym, jak i w procesach produkcyjnych. Nic więc niezwykłego, że również branża czyszczenia powierzchni z zabrudzeń i skutków korozji poszukuje w tym zakresie nowych rozwiązań. I znajduje, używając do tego różnych metod, w zależności od oczekiwanych rezultatów.

Modernizujący się przemysł

Sektor produkcji stali i rząd Państw poczyniły znaczące wysiłki, aby uczynić czyszczenie strumieniowo-ścierne bardziej ekologicznym w przeciągu ostatnich dwóch dekad. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii w 1999 roku tradycyjne piaskowanie zostało zakazane, ponieważ krzemionka zawarta w piasku okazała się rakotwórcza, powodując obawy o potencjalne zagrożenia dla zdrowia i szkody dla środowiska.

Jeśli rozważasz dziś zastosowanie metody czyszczenia strumieniowo-ściernego, możesz wybrać spośród szeregu opcji. Należą do nich śrutowanie, piaskowanie i sodowanie. Każda z nich działa w sposób zbliżony do piaskowania, ale wykorzystuje inne materiały i chociaż wszystkie metody czyszczenia strumieniowo-ściernego mają wady i zalety, są one bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej zrównoważone, niż mogłoby się wydawać.

Rodzaje procesów czyszczenia strumieniowo-ściernego – w jakim stopniu są przyjazne dla środowiska?

  • Śrutowanie jest najbardziej ścierną metodą z wymienionych poniżej, ale to nie znaczy, że nie jest w 100% ekologiczne. W rzeczywistości może powodować mniej szkód niż tradycyjne płynne środki czyszczące. W procesie tym wykorzystuje się okrągły stalowy śrut lub kulki, więc nie trzeba usuwać rozpuszczalników ani innych chemikaliów. Po zakończeniu procesu prawie cały śrut może zostać poddany recyklingowi, co sprawia, że jest to opcja zrównoważona i ekonomiczna.
  • Tradycyjne śrutowanie może powodować powstawanie dużej ilości pyłu mineralnego, który nie jest idealny dla środowiska ani dla osób, które nim oddychają. Rozwiązaniem jest użycie zamkniętej komory śrutowniczej, co pozwala na zmniejszenie ilości pyłu uwalnianego do powietrza. Można również wykonywać śrutowanie przy użyciu biodegradowalnych, organicznych środków do śrutowania, takich jak pokruszone łupiny orzechów włoskich i kolby kukurydzy. Co więcej, zamknięta komora do śrutowania umożliwi Ci recykling dużej części ścierniwa, zwiększając zrównoważenie procesu.
  • Sodowanie, czyli zastosowanie sody oczyszczonej jako materiału ściernego. Substancja ta jest bardzo dobrze znana ze swoich właściwości czyszczących, nie generuje w zasadzie żadnego pyłu i jest biodegradowalna. Jest też bardzo uniwersalna, gdyż sodowanie może być stosowane zarówno do oczyszczania tworzyw sztucznych, jak i drewna czy stali.
  • Szkiełkowanie, tutaj tak samo jak w metodzie powyżej bazą jest soda, a dokładniej szkło sodowe produkowane. Jest to również materiał biodegradowalny, przyjazny środowisku, natomiast sam proces polecany jest do powierzchni i elementów delikatnych.

Aby dowiedzieć się więcej o przyjazności dla środowiska różnych metod czyszczenia strumieniowo-ściernego, skontaktuj się z firmą LIFT SYSTEMS już dziś. 

 

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT