Blog

Koparki z kołem czerpakowym

Wszędzie tam, gdzie trzeba efektywnie i tanio wydobyć i przemieścić ogromne ilości nadkładu i ziemi, aby dostać się do głębszych warstw surowca, stosowane są duże koparki kołowe z kołem czerpakowym.

Każdy rodzaj sprzętu górniczego wiąże się z własnym zakresem czynności górniczych. Najpopularniejsze rodzaje sprzętu górniczego różnią się w zależności od tego, czy prace prowadzone są na powierzchni czy pod ziemią, czy też w poszukiwaniu złota, metali, węgla lub ropy naftowej. Od maszyn wiertniczych po koparki, urządzenia kruszące i rozdrabniające – przemysł górniczy jest wyposażony we wszystkie odpowiednie narzędzia.

Górnictwo odkrywkowe

Górnictwo powierzchniowe obejmuje wiele technik i jest najbardziej rozpowszechnioną metodą wydobywania minerałów niebędących paliwami, przynoszącą 97% wydobytej ilości. Górnicy wybierają wydobycie powierzchniowe dla minerałów znajdujących się blisko powierzchni.

W kamieniołomach górnicy mogą ciąć bloki twardego kamienia do celów ozdobnych, takich jak granit do służący do budowy. Jednak pojęcie kamieniołom może również odnosić się do eksploatacji żwiru, kruszonego kamienia i piasku przy użyciu technik podobnych do górnictwa odkrywkowego.

Górnictwo odkrywkowe wymaga utworzenia dużego szybu w ziemi, z którego górnicy wydobywają potrzebny materiał. Jest to jedna z metod, którą górnicy mogą wykorzystać do wydobycia srebra z ziemi. Inną techniką jest podziemne wydobywanie srebra. Czasami pierwszym krokiem do stworzenia odkrywki jest usunięcie wzgórza za pomocą materiałów wybuchowych, aby odsłonić znajdujący się pod nim materiał skalny.

Koparki z kołem czerpakowym – historia

Koparki z kołem czerpakowym zostały po raz pierwszy użyte w późnych latach XIX wieku do kopania rowów dla elektrowni wodnych. Te wczesne modele były napędzane przez parę lub ciśnienie wody z tyłu silnika. Ten typ koparki miał łyżkę z przodu i wałek z kołami łańcuchowymi na każdym końcu. Pod łyżką znajdował się bęben, który obracał się, aby poruszać koparkę do przodu. Używana łyżka była zazwyczaj wykonana ze stali lub gumy.

Działalność komercyjna koparek czerpakowych

Koparki z kołem czerpakowym są nadal używane w kopalniach, budownictwie i innych działaniach komercyjnych. Pojazd ten jest zwykle ustawiony do pracy ciągłej, aby szybko przekopać ziemię za pomocą dużej łyżki kołowej z mniejszymi łyżkami. Następnie przenośnik taśmowy unosi gruz, który ma zostać wywieziony. System przenośnika jest sterowany za pomocą przewodów hydraulicznych i może wyczuwać wszelkie zmieniające się warunki gruntowe, takie jak wibracje lub ciężar. Gąsienica znajduje się pod kołem, które porusza łyżkę i umożliwia dostęp do wybranego obszaru.

Niewiele firm chce lub jest w stanie wyprodukować elementy tych masywnych urządzeń. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że przy udziale firmy Lift Systems powstaje w Czechach jedna większych tego typu maszyn w Europie.

Więcej informacji na temat koparki odkrywkowej jest w dziale realizacja.

 

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *