Blog

Obsługa żurawia w zimie – Zasady bezpieczeństwa

Wykonywanie prac budowlanych i montażowych w niskich temperaturach wiąże się z wieloma wyzwaniami.

Używanie dźwigów w chłodniejszych warunkach pogodowych wymaga szczególnych środków ostrożności, głównie ze względu na wpływ bardzo niskich temperatur na integralność strukturalną i wydajność stali. Gdy temperatura jest wystarczająco niska, stal może stać się niebezpiecznie krucha. Kiedy to nastąpi, wydajność stalowych dźwigów i podnośników może zostać obniżona. Mając to na uwadze, co można zrobić, aby zapewnić optymalną wydajność, bezpieczeństwo i niezawodność podczas realizacji projektu?

Trochę informacji na temat używania dźwigów zimą pomoże Ci zaplanować prace budowlane z realistycznym harmonogramem. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o niektórych aspektach zimowej pogody, które mogą wpłynąć na bezpieczną pracę żurawia.

Na co zwracać uwagę przy pracy zimą na żurawiu?

Duże prędkości wiatrów.
Oczywiście, jeżeli urządzenie dźwignicowe wymaga napraw, które nie zostały jeszcze wykonane, osoba obsługująca go jest narażona na ryzyko wypadku, a nawet śmierci.

Nie tylko ona może być na to narażona. W zależności od charakteru wykonywanej pracy, w miejscu pracy mogą znajdować się również inni pracownicy, którzy będą w niebezpieczeństwie, jeśli zostanie użyty dźwig, który nie powinien być w użyciu.

Widoczność
Dźwig może być jednym z największych urządzeń na placu budowy i być może jednym z najbardziej szkodliwych, jeśli nie jest kontrolowany. Podobnie jak w przypadku wietrznej pogody, słaba widoczność może uniemożliwić operatorowi upewnienie się, że żuraw nie uderzy w nic i nie spowoduje zagrożenia.

Inne czynniki, o których należy pomyśleć przy przewidywaniu poziomów widoczności, to mgła, deszcz, śnieg, inne opady (np. śnieg ze śniegiem), odblaski słoneczne (odbijające się od lodu lub śniegu), a także oświetlenie. Podobnie jak w przypadku wiatru, warunki widoczności można przewidzieć patrząc na prognozę. Jednak główną decyzję o tym, kiedy przerwać pracę z powodu złej widoczności, musi podjąć sam operator dźwigu.

Oblodzenie
Jazda po oblodzonych drogach może być bardzo niebezpieczna, to samo dotyczy pracy żurawia przy oblodzonej nawierzchni. Niektóre z problemów związanych z lodem mogą mieć wpływ na pracę żurawia: Ładunek może przymarznąć do podłoża i stać się trudniejszy do podniesienia. Ładunek może być cięższy niż oczekiwano, jeśli utworzy się na nim lód. Dźwig może dźwigać dodatkowy ciężar (z powodu tworzącego się na nim lodu) i mieć obniżoną zdolność podnoszenia.

Odśnieżanie i usuwanie lodu
Upadek jest oczywiście najbardziej oczywistym zagrożeniem związanym z pracą na wysokości, ale lód i śnieg stwarzają jeszcze większe możliwości. Pamiętaj o regularnym odśnieżaniu i odladzaniu, aby zapobiec ewentualnym upadkom lub bolesnym poślizgnięciom.

Ubierz się odpowiednio
Ubranie jest zawsze pierwszym poziomem obrony przed zagrożeniami zimowymi. Ubieraj się warstwowo, aby zapewnić sobie odpowiednią izolację przed zimnem i wiatrem, pamiętaj o założeniu nieprzemakalnej warstwy wierzchniej. Jeśli któreś z ubrań przemoknie, jak najszybciej zmień je na coś suchego.

Pracuj w parach
Jeśli stres spowodowany zimnem daje o sobie znać, dezorientacja i odrętwienie mogą utrudnić rozpoznanie potrzeby przerywania pracy. Jeśli dana osoba jest świadoma tego, co się dzieje, może zignorować oznaki choroby, aby wykonać to, nad czym pracuje. Pracuj w parach, aby wzajemnie nadzorować swoje warunki i zapewnić, że w przypadku wystąpienia stresu zimna, natychmiast podejmiesz odpowiednie działania.

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *