Blog

Najlepszy sposób na ochronę stali przed korozją

Mówiąc o ochronie metali przed korozją chodzi nam o działania zmierzające do zniwelowania bezpośrednich i pośrednich strat wskutek korozji metali, czyli procesów niszczenia ich struktury pod wpływem środowiska.

Co to jest korozja metali?

W wypadku metali – z wyjątkiem szlachetnych – korozja jest wbrew pozorom nie tyle klasyczną destrukcją, ile po prostu powrotem do stanu naturalnego, czyli do postaci rud. ‘
Nie można tego procesu całkowicie zatrzymać, to co jest możliwe jedynie w dużym stopniu spowolnić. Należy podkreślić, że ochrona i konserwacja już istniejących obiektów metalowych to zdecydowanie zbyt późne zabiegi. Działania jakie trzeba podjąć powinny być przemyślane już na etapie projektowania, tak planując i wybierając zarówno materiały, jak i same konstrukcje, by możliwości powstawania korozji były jak najmniejsze.

Definicje korozji

Pojęcie korozji (łac. corrosio – zżeranie) dotyczy zjawiska niszczenia materiałów spowodowanego oddziaływaniem zewnętrznych czynników. Procesy korozyjne mogą mieć charakter reakcji chemicznych lub elektrochemicznych, ale też procesów fizycznych lub mikrobiologicznych. Korozja najczęściej jest używane w odniesieniu do metali, ale może się odnosić również do materiałów niemetalicznych (drewna, skał itd.).

Czym różni się rdza od korozji?

Rdza jest to niejednolita warstwa, pojawiająca się na powierzchni metali w wyniku procesu korozji. Korozja, jak zostało przytoczone na wstępie, jest efektem utleniania pierwiastków zawartych w stali ze składnikami atmosfery. Rdza zawiera tlenki i wodorotlenki żelaza. Powierzchnia ulegająca korozji ulega trwałemu uszkodzeniu oraz finalnie w ostatniej fazie rozpada się. Stopień postępowania korozji jest zależny od użytego zabezpieczenia antykorozyjnego oraz sposobu eksploatacji.

Wpływ wilgoci na powstawanie rdzy

Woda jest wrogiem numer jeden, jeśli chodzi o rdzę, ponieważ to tlen zawarty w cząsteczkach wody łączy się z żelazem, tworząc tlenek żelaza. Dlatego też metale pozostawione na zewnątrz, takie jak samochody, bramy czy zbiorniki, są bardziej narażone na rdzewienie. Jeśli przedmiot znajduje się w wilgotnym środowisku wewnętrznym, takim jak garaż lub piwnica, zainstaluj osuszacz powietrza. Każdy rodzaj zanieczyszczeń przylegający do powierzchni może zatrzymywać wodę, dlatego ważne jest, aby utrzymywać elementy metalowe w czystości.

Stal nierdzewna

Podczas gdy wszystkie rodzaje stali mogą technicznie rozwijać rdzę, niektóre są bardziej podatne na to zjawisko niż inne. Stal nierdzewna posiada wyższy poziom ochrony przed rdzą, jest nadal stalą, choć zawiera wyższe stężenie chromu (zwykle około 10,5% minimum). Zastosowanie chromu działa jako bariera, chroniąc żelazo przed utlenianiem.

Zabezpieczenia antykorozyjne

Jednym ze sposobów zabezpieczenia przedmiotów przed korozją jest zastosowanie specjalistycznych środków ochrony. Mogą to być dla przykładu powłoki cynkowe. Można je nakładać na powierzchnie elementów stalowych poprzez natryskiwanie roztopionego metalu lub przez całkowite zanurzenie elementu. Często wykorzystywany jest też chrom oraz nikiel.

Producenci i sprzedawcy konstrukcji stalowych mają pełen wachlarz środków ochrony do zabezpieczenia swoich produktów przed działaniem korozji, a co za tym idzie, zwiększenia trwałości konstrukcji.

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *