Blog

Kasety sterownicze do suwnic, żurawi, podnośników

Kaseta sterownicza jest to rodzaj pilota wyposażonego w przyciski kontrolujące poszczególne mechanizmy suwnicy.

Kaseta sterownicza

Jak odbywa się sterowanie suwnicą?

Sterowanie suwnicą może odbywać się z kabiny operatora, jak i zdalnie, z poziomu roboczego za pośrednictwem kokpitu radiowego bądź kasety sterowniczej. Kaseta jest to rodzaj pilota wyposażonego w przyciski kontrolujące poszczególne mechanizmy suwnicy oraz przycisk bezpieczeństwa STOP, którego wciśnięcie zatrzymuje awaryjnie całą maszynę. Liczba przycisków jest adekwatna do ilości wykonywanych przez maszynę ruchów. W zależności od rodzaju kasety i napędu mechanizmów, przyciski mogą reagować jedno lub dwuprogowo – czyli przy częściowym wciśnięciu uruchamiana jest prędkość spowolniona, natomiast po pełnym wciśnięciu prędkość nominalna.

Zasada działania kasety sterowniczej w suwnicy

Kaseta zawieszona jest luźno na dostępnej przez operatora wysokości, na wzmocnionym, elastycznym przewodzie elektrycznym, który dostarcza sygnał z przycisków do szafy sterowniczej na maszynie. Szafa ta może być zainstalowana na konstrukcji nośnej suwnicy lub też na wciągarce przejezdnej czy wciągniku. Ponieważ w czasie pracy operator zmienia swoje położenie i orientację względem hali, w celu uniknięcia omyłkowego uruchomienia ruchu roboczego suwnicy w niewłaściwym kierunku, na przyciskach kasety umieszczone są strzałki, które odnoszą się do identycznego nieruchomego oznakowania, umieszczonego najczęściej na spodzie dźwigara suwnicy. Standardem jest także zabezpieczenie przed jednoczesnym zadeklarowaniem ruchu w obu kierunkach.
Kaseta wykonana jest z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego. Może tez posiadać różne stopnie ochrony przed pyłem i wilgocią, w zależności od tego, czy przeznaczona jest do pracy w hali czy na zewnątrz. W celu zapobiegnięcia przypadkowemu uruchomieniu suwnicy, bądź też uruchomieniu jej przez osobę nieuprawnioną, w kasetach montowane są wyłączniki kluczykowe lub magnetyczne. Sterowanie suwnicą możliwe jest tylko wówczas, gdy w kasecie znajduje się przekręcony kluczyk, lub gdy w jej pobliżu znajduje się operator wyposażony w kartę aktywującą.

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *