Blog

Do czego służy komora śrutownicza?

Zaawansowane maszyny i urządzenia do śrutowania idealnie nadają się do używania w ciągach technologicznych, gdzie jednym z procesów jest obróbka strumieniowo-ścierna. Komora śrutownicza jest elementem bardzo ważnym w większości tego typu urządzeń.

Komora Śrutownicza

Komora śrutownicza

Do dokładnej obróbki metali niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich urządzeń. Należą do nich m.in. śrutownice wykorzystujące śrut, wyrzucany pod wysokim ciśnieniem. Śrut ten dokładnie oczyszcza obrabiane powierzchnie elementów metalowych. Kabiny śrutownicze oferowane przez firmę LIFT SYSTEMS spełniają obowiązujące w Polsce normy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz normy ekologiczne. Dzięki zastosowaniu zamkniętego obiegu powietrza oraz systemu suchych filtrów w znaczny sposób uniemożliwiono przedostawanie się szkodliwych pyłów do środowiska. Operator pracuje w szczelnym kombinezonie z oddzielnym systemem dostarczania powietrza do oddychania.

Dlaczego warto posiadać komorę śrutowniczą ?

  • Duże oszczędności. Wysokiej jakości ścierniwo z odpowiednio zaprojektowanym układem recyrkulacji może być użyte nawet kilkaset razy!
  • Bezpieczeństwo. Jest to zawsze dla nas najważnieszy aspekt. Komory oferowane przez nas posiadają niezawodne systemy, które chronią operatora przed urazami.
  • Wygoda pracy. Układ recyrkulacji ścierniwa, efektywny odpylacz oraz zdalnie sterowana pneumatyczna oczyszczarka strumieniowa zdecydowanie ułatwiają pracę operatora.

Podział śrutownic według typów

Śrutownice używane są w wielu gałęziach przemysłu, głównie w kolejnictwie, odlewnictwie, gazownictwie i przemyśle maszynowym. Za pomocą śrutownicy możemy obrabiać m.in. odlewy mosiężne, elementy tłoczone i wypalane na zimno, elementy hartowane, odlewy aluminiowe, a także sprężyny. Oczywiście są też inne elementy, wachlarz możliwości jest szeroki.

Jeżeli mówimy o podziale śrutownic na grupy, to możemy tutaj wyróżnić 5 rodzajów:

  • śrutownice wirnikowe – obrabiany element umieszczany jest na obracającym się blacie, który jest napędzany mechanicznie.
  • śrutownice zawieszkowe – wsad mocowany jest na specjalnych obrotowych wieszakach (hakach).
  • śrutownice wsadowo-nieckowe – przemieszczają elementy obrabiane w wysoce precyzyjny sposób, wystawiając je na działanie różnych rodzajów śrutu
  • śrutownice specjalistyczne – używane są przeważnie do czyszczenia drutów i prętów.
  • śrutownice przelotowe – pozwalają na praktyczną automatyzację procesu oczyszczania powierzchni elementów metalowych.

Do czego służy komora śrutownicza?

Komora śrutownicza jest często wykorzystywana do obróbki przedmiotów o dużych gabarytach, jak również detali przestrzennych. Ponadto rozróżniamy komory śrutownicze obsługiwane ręcznie oraz komory automatyczne. Szczególnie ten drugi rodzaj staje się coraz bardziej popularny. Automatyczna komora śrutownicza posiada wiele istotnych funkcji praktycznych, które umożliwiają znaczne usprawnienie codziennej pracy. Należą do nich z na pewno automatyczne podajniki, które można znaleźć w nowoczesnych komorach. Dużą korzyścią jest możliwość ponownego wykorzystania ścierniwa, co pozwala na dużą oszczędność pieniędzy i czasu.

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT