Blog

Dlaczego przegląd konserwacyjny dźwigów jest tak ważny?

Zaplanowanie regularnych przeglądów dźwigów i podobnego sprzętu jest bardzo istotnym elementem w przedsiębiorstwach.

Jeśli pracujesz z dźwigami i podobnymi urządzeniami, prawdopodobnie nie trzeba Ci powtarzać, że mogą one stwarzać zagrożenie, gdy są niewłaściwie używane. Prawdopodobnie rozumiesz również, że ich użytkowanie może nie być bezpieczne, jeśli są uszkodzone lub nie były odpowiednio konserwowane.

Nie oznacza to jednak, że zawsze wiadomo, kiedy żuraw nie jest już bezpieczny w użyciu. Dlatego właśnie należy zaplanować regularne przeglądy. Ważne jest, aby specjaliści mieli stałą możliwość dokładnego przyjrzenia się sprzętowi i stwierdzenia, czy wymaga on napraw lub konserwacji, zanim będzie można z niego korzystać.

Planowanie regularnych przeglądów jest kluczowe z następujących powodów:

Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników
Oczywiście, jeżeli urządzenie dźwignicowe wymaga napraw, które nie zostały jeszcze wykonane, osoba obsługująca go jest narażona na ryzyko wypadku, a nawet śmierci.

Nie tylko ona może być na to narażona. W zależności od charakteru wykonywanej pracy, w miejscu pracy mogą znajdować się również inni pracownicy, którzy będą w niebezpieczeństwie, jeśli zostanie użyty dźwig, który nie powinien być w użyciu.

Unikanie problemów prawnych
Twoim największym zmartwieniem zawsze powinni być Twoi pracownicy. Należy jednak pamiętać, że pracownik jest również odpowiedzialny za swoją firmę. Wszyscy pracownicy polegają na Tobie, że prowadzisz firmę, która odnosi sukcesy i zapewnia im zatrudnienie.

Jest to kolejny powód, dla którego należy zaplanować przeglądy dźwigów. Jeśli pracownik (lub ktokolwiek inny) został ranny na placu budowy, ponieważ nie udało się prawidłowo konserwować sprzętu, możesz odpowiadać za to prawnie.

Oszczędność pieniędzy
Chociaż może nie jest to tak ważne jak pozostałe punkty, warto zauważyć, że regularne kontrole sprzętu dźwigowego mogą pomóc firmie zaoszczędzić sporo pieniędzy na przestrzeni lat. Jeśli kontrola ujawni drobny problem na wczesnym etapie, można się nim zająć od razu, zanim przerodzi się on w problem wymagający poważnej (i kosztownej) naprawy.

Co obejmuje konserwacja urządzeń dźwignicowych?

Przeglądy konserwacyjne dźwigów obejmują szeroki zakres działań, które muszą zostać przeprowadzone, aby wcześnie wykryć wszelkie usterki.

Przeglądy konserwacyjne obejmują:

  • analizę stanu technicznego napędu;
  • sprawdzenie cięgien nośnych;
  • sprawdzenie układu hamulcowego;
  • sprawdzenie poprawności działania ograniczników ruchowych;
  • weryfikacja oświetlenia i sygnalizacji;
  • czynności nastawcze;
  • czyszczenie elementów dźwigu;
  • smarowanie elementów roboczych;
  • naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów itd.
Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *