Blog

Branże wykorzystujące robotyzację

Wraz ze wzrostem kosztów pracy i rosnącą konkurencją coraz więcej producentów wykorzystuje technologie robotów. W rzeczywistości 90 procent wszystkich nowoczesnych robotów można znaleźć w fabrykach.

Słowo „robot” pochodzi od czeskiego słowa „robotnik”, co oznacza „niewolnik”. Fabryki zaczęły używać tych maszyn na początku lat sześćdziesiątych, aby wykonywać niektóre z bardziej niebezpiecznych lub przyziemnych zadań, których ludzie nie chcieli wykonywać. Jednak roboty nie tylko wypełniały niechciane miejsca pracy w fabryce, ale wykonywały je z niespotykaną szybkością i precyzją. Obecnie roboty wykonują wszystkie rodzaje zadań i mogą być klasyfikowane według różnych kryteriów, takich jak:

  • Rodzaj ruchu
  • Zastosowanie
  • Architektura
  • Marka
  • Zdolność do kooperacji

Branże wykorzystujące robotyzację

Dzięki ciągłemu postępowi w dziedzinie automatyzacji, robotyka przemysłowa nadal wyłania się jako wpływowy gracz na rynku globalnym. Oto niektóre z branż wykorzystujących automatyzację w celu zwiększenia efektywności, produktywności i dokładności.

Przemysł motoryzacyjny
Przemysł motoryzacyjny ma wiele do zawdzięczenia automatyzacji. Od ponad 50 lat robotyka jest wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym w procesach linii montażowych i testowania produktów. W wielu zakładach motoryzacyjnych obok robotów pracują również pracownicy, co pozwala przyspieszyć produkcję. Ponieważ roboty są bardziej wszechstronne i nie muszą odpoczywać, mogą wykonywać te same monotonne zadania z szybkością i dokładnością.

Produkcja elektroniki
Producenci muszą nadążać za ciągłym popytem na smartfony, płaskie telewizory i inne urządzenia elektroniczne. Jest to możliwe z pomocą technologii automatyzacji procesów. Roboty są w stanie zwiększyć produkcję na halach fabrycznych bez zwiększania zapotrzebowania na cenną przestrzeń.

Medycyna
Środowisko medyczne bardzo zyskało na postępie w automatyzacji robotyki. Roboty pomagają obecnie chirurgom w przeprowadzaniu operacji wymagających precyzji. W nie jednym ze szpitali chirurgicznych półautonomiczny robot wykonał operację lepiej niż ludzcy chirurdzy, z większą precyzją i mniejszymi uszkodzeniami otaczających tkanek. Kiedy nawet krew pompowana przez rękę chirurga może wpłynąć na precyzję operacji, dokładność robotów może zapewnić wyższy wskaźnik sukcesu w delikatnych procedurach medycznych.

Produkcja żywności
Robotyka w produkcji żywności i napojów pomaga poprawić jakość produktów, wykrywając wady w procesie produkcyjnym dzięki zastosowaniu czujników i kamer oraz uczenia maszynowego oraz algorytmów sprzętowych i programowych. Rezultatem jest lepsza, stała jakość produktów spożywczych i większe bezpieczeństwo konsumentów.

Rolnictwo
Przemysł rolniczy wykorzystuje robotykę do zwiększenia wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Dzięki technologii czujników rolnicy mogą monitorować choroby i szkodniki, które mają negatywny wpływ na plony. Coraz większą popularnością cieszą się zautomatyzowane systemy, które wykonują takie czynności jak przycinanie, opryskiwanie i usuwanie chwastów.

Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz szybko i skutecznie pomogą rozwiązać każdy problem. Skontaktuj się z nami. Pomożemy – doradzimy – zoptymalizujemy – wykonamy – dostarczymy. Przejdź do zakładki KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *